תבע את ביטוח לאומי בגין מחלת הסיליקוזיס כתוצאה מעבודה

התובע עבד 11 שנים בעבודות ניקוי חול וחלה במחלת הסיליקוזיס (מחלת ריאות). המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו להכיר במחלה כקשורה בעבודה – ב.ל (חיפה) 46734-06-12.

התובע עבד 11 שנים בעבודות ניקוי חול (סיליקה). מדובר בהתזת חול בלחץ גדול על ידי מכשיר ניקוי חול לשם ביצוע ניקוי של משטחים גדולים מצבע ולכלוך והכנה לצביעה מחדש.
התובע עישן 20 סיגריות ליום במשך 30 שנה. כמו כן, התובע עבד ברוסיה במשך 20 שנים ככורה פחם.
התובע חלה במחלת הסיליקוזיס ואולם הביטוח הלאומי דחה את תביעתו להכיר במחלה כמחלת מקצוע. בית הדין לעבודה בפניו התקיים הדיון מינה מומחה רפואי אשר קבע, כי עישון הסיגריות לא גרם למחלה. עם זאת, הן עבודת הניקוי בחול והן העבודה ככורה פחם תרמו להופעת המחלה.
מחלת מקצוע תוכר ככזו רק אם נגרמה בשל עבודה בארץ ומשכך, טען הביטוח הלאומי כי יש לדחות את התביעה שכן לא הוכח שהעבודה בארץ היא זו שגרמה למחלה ולא העבודה ככורה פחם.
בית הדין קיבל את תביעת התובע להכיר במחלה כמחלת מקצוע ודחה את טענות הביטוח הלאומי.
בית הדין קובע, כי מחלת הסיליקוזיס הינה מחלה הרשומה בתקנות כמחלת מקצוע בהתקיים תנאים מסויימים. משעה שהוכח, כי עבודתו של התובע בארץ גורמת למחלה וכן בשעה שאבחון המחלה נעשה בארץ עוד בטרם סיים התובע את עבודתו, עבר הנטל לביטוח הלאומי להוכיח, כי המחלה לא נגרמה בשל העבודה בארץ. בית הדין קובע, כי הביטוח הלאומי לא הוכיח שהמחלה לא נגרמה בשל העבודה בארץ ולכן יש לקבל את התביעה.
בית הדין מוסיף, כי יש לקבל את התביעה גם לפי תורת המיקרוטראומה היות והחשיפה החוזרת לאבק גרמה לפגיעות חוזרות שבתורן גרמו לנזק מצטבר בלתי הפיך.

UA-57789653-1

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה