ביה"ח שלח את תוצאות הבדיקה בדואר והחולה התאבד

ביה"ח שלח את תוצאות הבדיקה בדואר והחולה התאבד – ת.א 11123-06-11 (שלום –ת"א)

פלוני אובחן בשנת 2008 כמי שסובל מסרטן בריאות ובשל כך היה במעקב ובטיפול בבית חולים. לאחר סדרת טיפולים עבר פלוני בדיקה של מיפוי סומטוסטטין ותוצאות הבדיקה נשלחו לביתו בחודש אוקטובר 2009. פלוני פתח את המכתב וקרא את פענוח הבדיקה "קליטה פתולוגית בבלוטת לימפה במיצר, בולטת פחות אחרי מחלה". פלוני זרק את המכתב על השולחן וקרא לעבר אשתו: "ואת אמרת לי שאני בריא!". באותו לילה היה פלוני מכונס בעצמו ואינו רגוע. בבוקר מצאה אותו אשתו תלוי על עץ ללא רוח חיים.

בתביעה שהוגשה על ידי היורשים נטען, כי בית החולים התרשל שעה ששלח את תוצאות הבדיקה שבוצעה בדואר באופן שהביא להתאבדותו של המנוח. לטענתם לו היו מדווחים לו על התוצאות באמצעות "מתווך" (רופא) היה נמנע האירוע המצער. בית החולים טען שפעל כנדרש ושאין קשר בין ההתאבדות ובין תוצאות הבדיקה שדווקא העידו על שיפור במצב הרפואי.

בבית המשפט התברר, כי המנוח היה בדיכאון לפני מותו וכי צוות בית החולים היה מודע לעובדה זו. בית המשפט קובע, כי בית החולים היה יכול לנקוט באמצעי זהירות פשוטים על מנת למנוע את ההתאבדות וזאת על ידי משלוח תוצאות המיפוי ישירות אל הרופא המטפל או לחילופין היה על הצוות הרפואי לבקש מהמנוח להגיע עם המעטפה הסגורה אל הרופא כדי שזה יסביר לו את התוצאות.

בית המשפט הוסיף, כי מחקרים מצביעים על כך שלדרך בה נמסרת בשורה מרה לחולה יש השפעה על המשך קבלת החלטותיו. דווקא העובדה שבמקרה דנן תוצאות הבדיקה העידו על שיפור מחזקת את הסברה, כי לו הייתה הבשורה נמסרת באמצעות איש מקצוע הרי שהמנוח לא היה מתאבד. לדעת בית המשפט הסיבה להתאבדות המנוח הייתה קבלת המכתב מאת בית החולים.

בנסיבות אלו מחייב בית המשפט את בית החולים לשלם ליורשים ואלמנה סך של 650,000 ש"ח.

גלילה למעלה