ביה"ח לא ביצע צילום צוואר והקשישה נותרה משותקת

ביה"ח לא ביצע צילום צוואר והקשישה נותרה משותקת  – ת"א 62170-01-12 (שלום – תל אביב)

קשישה בת 86 נפלה בביתה, נחבלה בראש וביד ואיבדה את ההכרה. הקשישה פונתה לבית החולים שם עברה בדיקת C.T ראש וצילום של עמוד שדרה מותני. בית החולים נמנע מלבצע צילום של עמוד השדרה הצווארי. הקשישה אושפזה בבית החולים ולאחר מכן הועברה למוסד סיעודי. בהמשך חשה חולשה בידיים וברגליים ואז בוצעה בדיקת C.T של הצוואר בה התגלו שברים בחוליות הצוואר כולל שבר דחוס שחדר לתעלת העצב וגרם לשיתוק בארבע הגפיים.

בתביעה שהוגשה על ידי הקשישה כנגד בית החולים נטען, כי בית החולים התרשל שעה שלא ביצע צילום של עמוד השדרה הצווארי לאחר התאונה. לטענתה, לו הייתה מתבצעת הבדיקה היה ניתן להבחין כבר אז בפגיעה בצוואר ולמנוע את התדרדרות המצב עד כדי שיתוק. בית החולים טען, כי לא היה מקום לבצע צילום צוואר ובית המשפט נדרש להכריע במחלוקת.

בית המשפט קבע, כי יש לקבל את עמדת הקשישה והמומחה מטעמה שקבע, כי "הייתה חבלת גולגולת, הייתה חבלה על הכתפיים, בפירוש. יש מקטע אחד של בערך 15 ס"מ, בין הגולגולת לכתף שיש התעלמות מהם וזה הצוואר. ובהמשך, "אתה לא יכול לצלם בזה, לצלם את זה, לצלם את זה, ולהתעלם מהקטע שהכי מסוכן". בית המשפט מוסיף, כי הקשישה נפגעה בראשה ובאזור הכתפיים והיה אמור להתעורר חשד, כי מנגנון הפגיעה כלל גם את הצוואר.

בית המשפט קובע, כי בהיעדר טיפול נגרמה החמרה הדרגתית במצבה של הקשישה ובמצב השבר דבר שהביא ללחץ על עצבי עמוד השדרה ולנזק בלתי הפיך. בסיכומו של דבר מחייב בית המשפט את בית החולים לפצות את הקשישה בסך של 557,761 ש"ח.

גלילה למעלה