לא התקבל לעבודה כמלצר בגלל לאומיותו ודתו

לא התקבל לעבודה כמלצר בגלל לאומיותו ודתו – סע"ש 28707-10-13 (אזורי לעבודה ת"א)

פלוני, אזרח ישראלי ממוצא ערבי, פנה אל מסעדה וביקש לעבוד כמלצר. הוא עבר ראיון עבודה וסוכם שיגיע למחרת להתחיל בעבודה כמתלמד. ביום המחרת לקראת סיום יום העבודה פנה מנהל המשמרת אל פלוני ושאל אותו למוצאו. פלוני השיב שהוא ערבי ובתגובה ענה המנהל, כי מדובר במסעדה כשרה למהדרין ומשכך, בהתאם להוראות הרבנות הוא לא יכול להעסיקו. עם זאת, הוא הציע להמליץ עליו לעבודה במסעדה שכנה ששם אין בעיה לקבלו לעבודה ואכן, מנהל המשמרת ופלוני הגיעו למסעדה הסמוכה תוך שהמנהל ממליץ על פלוני לעבודה.

פלוני הגיש תביעה כנגד המסעדה מכוח חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה בדרישה לפיצוי בשל אפליה מחמת דת ולאומיות. המסעדה טענה, כי הסיבה לכך שעבודתו של פלוני הופסקה הינה שלא היו מרוצים מעבודתו ביום הניסיון ולא בשל אפליה.

בית הדין שמע את הראיות בתיק לרבות הקלטה של השיחה בין פלוני ובין מנהל המשמרת. בית הדין קובע, כי אין ספק שנאמר לפלוני שאינו יכול לעבוד במסעדה בשל היותו ערבי מטעמי כשרות. בית הדין דוחה את טענת המסעדה לפיה דברים אלו נאמרו לפלוני רק כדי לא לפגוע בו ובכדי לא להעליבו בכך שיאמרו לו שאינו טוב דיו לביצוע העבודה. בית הדין מציין, כי עובדה היא שלאחר מכן, מנהל המשמרת ניגש עם פלוני למסעדה הסמוכה והמליץ עליו בחום כבעל כישורים מתאימים.

בית הדין דוחה גם את טענות המסעדה לכך שפלוני הינו תובע סידרתי. בית הדין מציין כי לא הוכח שההתנהלות של פלוני היא שהכשילה את המסעדה והביאה לכדי הפלייתו. לאור כל האמור לעיל קובע בית הדין, כי המסעדה תפצה את פלוני בגין אפלייתו בקבלה לעבודה בסך של 30,000 ₪ ובתוספת שכ"ט עו"ד

גלילה למעלה