מחלת הריאות של מעשן כבד הוכרה כתאונה עבודה

מחלת הריאות של מעשן כבד הוכרה כתאונת עבודה – ב"ל 35723-03-11 (אזורי לעבודה ת"א)

פלוני נפטר כתוצאה ממחלת ריאות קשה ממנה סבל. אלמנתו הגישה תביעה לביטוח הלאומי להכיר באירוע כתאונת עבודה כאשר לטענתה מקור המחלה הקשה היא עבודתו של המנוח לאורך השנים בתחום של מיזוג אוויר, וצבע כאשר הוא חשוף לשאיפת חומרים מסוכנים. הביטוח הלאומי דחה את התביעה ובית הדין לעבודה נדרש להכריע במחלוקת. חשוב לציין, כי המנוח היה מעשן כבד לאורך שנים רבות, דבר הידוע כמשפיע על קשיי נשימה ומחלות ריאה.

בית הדין לעבודה קבע, כי המנוח עבד לאורך שנים בתחום של מיזוג אוויר כאשר במסגרת עבודתו היה משפץ מזגנים ולשם כך משפשף וצובע את כל המזגן בצבעים אפוקסיים. כמו כן, נקבע שהמנוח היה חשוף לאבק לאור הקדיחות שהיה נדרש לבצע בקירות להתקנת ופירוק מזגנים. בהמשך עבד המנוח בצביעת מטוסים קלים כאשר הוא היה מורח חומר מסיר צבע ולאחר מכן משפשף את הצבע ואז צובע בחומר יסוד. לאור עובדות אלו מינה בית הדין מספר מומחים רפואיים לרבות מומחה ריאות.

המומחה קבע, כי המנוח סבל ממחלת ריאות קשה שהיו בה שני מרכיבים עיקריים שהתקיימו והחמירו במקביל. מרכיב ראשון – מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). המומחה קובע, כי המנוח היה מעשן כבד ויש לראות בעישון כגורם העיקרי להתהוות מחלת הריאות החסימתית. מרכיב שני – מחלת ריאות אינטרסטיציאלית מסוג פיברוזיס. המומחה קובע, כי קיימת סבירות של מעל 50% שקיים קשר בין עבודתו לבין ליקוי הריאות של המרכיב השני.

לאור זאת קובע בית הדין, כי מעיון בחוות הדעת נותרה אי בהירות ביחס לשאלת קיומו של קשר סיבתי בין עבודת המנוח ובין היווצרות מחלת ה-COPD ועם אישוש קיומו של קשר סיבתי בין עבודת המנוח ובין היווצרות מחלת הפיברוזיס. היות ועסקינן בשתי מחלות שהתקיימו במקביל ומבלי שניתן להפריד ביניהן קובע בית הדין כי יש להכיר בפטירתו של המנוח כתוצאה ממחלת הריאות כקשורה בעבודתו.

 

 

גלילה למעלה